KazioR |
Administrator |
|
|
Dołączył: 20 Wrz 2005 |
Posty: 2728 |
Przeczytał: 0 tematów
Ostrzeżeń: 0/3
|
Skąd: Kraków Płeć: M |
|
|
|
|
|
|
jak sama piszesz niektóre czyli nie wszystkie króliki....a więc nie należy uogólniać, że dotyczy to wszystkich królików siedzących i jedzących wszystko byle nie siano.
Samym sianem królik nie żyje do życia oprócz witamin które wymieniasz, (nie wiem tylko czy jako negatyw czy pozytyw) a owszem one są potrzebne wręcz niezbędne, potrzeba coś więcej czyli minerały i mikroelementy. Nie twierdzę, że wszystkie granulaty są przez producentów wykonane idealnie według zaleceń specjalistów i posiadają to co powinny, stąd moje stwierdzenie, że każdy opiekun musi sam znaleźć najlepszy sposób żywienia i co ciekawe pokarm który chce jeść jego królik bo nie każdy granulat, siano, zieleninę i owoce jedzą wszystkie króliki.
Składniki mineralne
Składniki mineralne odgrywają istotną rolę w procesach budowy, wzrostu i rozwoju organizmu. Szczególnie duże znaczenie mają dla zwierząt rosnących oraz w okresach rozpłodu i laktacji. Niedobór składników mineralnych prowadzi szybko do zaburzeń procesów życiowych, ale również nadmiar niektórych z nich może oddziaływać toksycznie na ustrój zwierzęcia. W poszczególnych paszach udział tych składników jest różny, co w dużym stopniu jest uzależnione od występowania ich w glebie. Składniki potrzebne zwierzęciu w większych ilościach nazywa się makroelementami, natomiast niezbędne w ilościach niewielkich mikroelementami lub pierwiastkami śladowymi. Do makroelementów należą wapń, fosfor, sód, potas, chipr, żelazo, magnez i siarka. Najważniejszymi mikroelementami są: miedź, cynk, kobalt, mangan, fluor i jod.
Makroelementy. Podstawowe znaczenie mają tutaj wapń, fosfor i sód. Wapń (Ca) i fosfor (P) występują prawie we wszystkich tkankach. Zawartość ich stanowi 65 - 70% całej ilości substancji mineralnych w organizmie zwierzęcia. Największa jest w tkance kostnej: zawiera 99% całej ilości wapnia i 80% fosforu. Mleko królicy zawiera średnio 0,65% Ca i 0,44% P. Sole wapnia i fosforu są konieczne dla normalnego wzrostu, prawidłowego funkcjonowania układu nerwowego i układu krążenia oraz utrzymania na właściwym poziomie krzepliwości krwi. Na stopień przyswojenia wapnia i fosforu ma wpływ witamina D. Niedobór tych pierwiastków powoduje zahamowanie wzrostu i zniekształcenia krzywicze (rachityzm) u zwierząt rosnących oraz ogólne rozmiękczenie kości (łomikost) u zwierząt dorosłych. U samic kotnych może być przyczyną poronień i wydania na świat bardzo osłabionych noworodków, niezdolnych do utrzymania się przy życiu. Zapotrzebowanie zwierząt na wapń i fosfor jest więc szczególnie duże w okresie rozrodu, laktacji i wzrostu. Istotne jest, aby ilość fosforu w dawce nie przekraczała 60 - 70% ilości podawanego wapnia.
Sód (Na) i potas (K) regulują ciśnienie osmotyczne w komórkach organizmu, a także wzrost i funkcjonowanie mięśni. W organizmie zwierzęcia musi być zachowany właściwy stosunek ilościowy tych pierwiastków, a ponieważ pewne rośliny zawierają dużo potasu, konieczne jest uzupełnienie ilości sodu przez dodawanie zwierzętom do paszy soli kuchennej (Nad). Ma to szczególnie istotne znaczenie dla zwierząt w okresie rozrodu, laktacji i wzrostu.
Chlor (Cl) w połączeniu z sodem występuje w paszach w postaci chlorku sodu. Jest składnikiem wydzielanego w żołądku kwasu solnego (HCL), który odgrywa dużą rolę w procesach trawiennych. Chlor działa także regulujące na ciśnienie osmotyczne komórek ustroju zwierzęcia. Brak chloru w organizmie powoduje zaburzenia trawienne oraz upośledzenie pracy mięśni.
Żelazo (Fe) jest niezbędnym składnikiem hemoglobiny krwi i niektórych enzymów. Niedobór tego pierwiastka powoduje niedokrwistość (anemię), na którą szczególnie łatwo zapada młodzież, gdyż mleko samic, zwłaszcza w późniejszym okresie laktacji, zawiera zwykle niedostateczną jego ilość. Dodatek preparatów zawierających związki żelaza (Bioferron, Ferrodex, Taferron i in.) jest więc szczególnie istotny w żywieniu młodych królików.
Magnez (Mg) występuje w organizmie zwierząt łącznie ze związkami wapnia, tj. głównie w tkance kostnej (zawierającej 70% całej ilości Mg), a także w płynach ustrojowych. Niedobór magnezu powoduje skutki podobne jak niedobór wapnia.
Siarka (S) występuje głównie w niektórych aminokwasach (metionina, cystyna, cysteina) wchodzących w skład białek zwierzęcych. Najwięcej znajduje się jej we włosach. Z pasz stosowanych w żywieniu królików najwięcej siarki zawierają mączki zwierzęce oraz ziarno roślin motylkowych (groch, bobik, peluszka, soja). Niedobór siarki w diecie królików powoduje upośledzenie wzrostu i rozrodu oraz łamliwość, wypadanie lub tzw. samostrzyżenie włosów.
Mikroelementy.
Miedź (Cu) bierze udział w syntezie hemoglobiny. Jej brak może wywołać anemię i lizawość. Pierwiastek ten ułatwia przyswajanie żelaza i jest konieczny w procesach utleniania tkankowego oraz do syntezy melaniny — pigmentu (barwnika) skóry i włosów. Niedobór miedzi wywołuje zahamowanie wzrostu, kulawiznę, obrzęki stawów, zaburzenia w funkcjonowaniu układu nerwowego i inne.
Cynk (Zn) wchodzi w skład licznych enzymów, uaktywnia niektóre hormony (m.in. płciowe) i jest niezbędny w oddychaniu tkankowym. Brak cynku w organizmie powoduje zahamowanie wzrostu zwierząt, osłabienie aktywności płciowej i wypadanie włosów.
Kobalt (Co) działa na krwiotwórczą czynność szpiku kostnego oraz pobudza wzrost i produkcyjność mięsną zwierząt. Ważna rola kobaltu polega na jego udziale w syntezie witaminy B3. Jeżeli żywimy króliki dużą ilością pasz ubogich w ten pierwiastek, jakimi są np. owies i siano, konieczne jest wtedy dodawanie związków zawierających kobalt, np. chlorku kobaltu.
Mangan (Mn) bierze udział w przemianie białek i węglowodanów. Jego dodatek do paszy wpływa korzystnie na rozród i wzrost zwierząt.
Fluor (F) występuje głównie w zębach i kościach zwierząt. Ilość jego w paszach jest zwykle wystarczająca. Nadmiar fluoru może działać ujemnie na przemianę materii.
Jod (J) wchodzi w skład hormonów tarczycy, kierujących procesami rozrodu, wzrostu i przemiany białkowej. Brak jodu w paszach wywołuje niedoczynność tarczycy, objawiającą się powstawaniem tzw. wola. Schorzenie to pojawia się najczęściej w rejonach podgórskich, gdzie gleby są ubogie w jod, którego niedobór występuje także w paszach. Zapobieganie temu schorzeniu polega na dodawaniu w paszy niewielkiej ilości jodku potasu lub podawaniu zwierzętom jodowanej soli kuchennej.
Co do długości życia królików, swoją przygodę z internetem i królikami rozpocząłem w ubiegłym stuleciu moje forum to ANIMALS gdzie był dział króliki i pierwsze kroki stawiała świeżo upieczona absolwentka weterynarii dr Milena Wojtaś, wtedy spotkanie kogoś z królikiem powyżej 5 lat było graniczące z cudem dlatego pierwsza moja strona zawierała informację o 7 letnim życiu miniaturki w domu, obecnie coraz więcej jest królików dobiegających lub przekracających granicę wieku 10 lat. Łatwość dostępu do lecznic weterynaryjnych których w ostatnich dziesięcioleciu przybyło kilkaset procent, moda na posiadanie królika w domu, rozwój stowarzyszenia i ilości stron internetowych powoduje u coraz większej ilości wetów zainteresowanie się dogłębniej wiedzą z zakresu tych sympatycznych zwierzątek. Jestem przekonany, że za następne 10 lat rzadko który królik nie dożyje do 10 lat. I oby mi się to sprawdziło.
Stowarzyszenie Pomocy Królikom poleca granulat dla królika:
[link widoczny dla zalogowanych]
Wyróżnienie VI Międzynarodowych Targów Zoologicznych dla Wildlife Premium Rodent Food
Stowarzyszenie Pomocy Królikom podczas VI Międzynarodowych Targów Zoologicznych ZOOMARKET 2007, które odbywały się w dniach od 7-9 września 2007 roku w warszawskim Pałacu Kultury i Nauki, przyznało granulatowi Wildlife Premium Rodent Food wyróżnienie „Produkt przyjazny królikom”. Fundator nagrody docenił skład karmy oraz jej przystępną cenę.
Wildlife Premium Rodent Food to zbilansowana karma stanowiąca doskonałe źródło naturalnych witamin, minerałów, błonnika i antyutleniaczy korzystnie wpływająca na wydłużenie życia i zachowanie zdrowia gryzoni. Karma zaspokaja zapotrzebowanie gryzoni na paszę objętościową (zawiera dużą ilość warzyw), korzystnie wpływa na trawienie (dzięki zawartości witaminy B i surowego włókna) pozwala utrzymać zdrowe i błyszczące futerko oraz mocne zęby.
Jej receptura została opracowana pod kontrolą weterynarzy i czołowych hodowców. Zawiera wyłącznie takie składniki, które spełniają rygorystyczne amerykańskie standardy normy AFFCO oraz normy skandynawskie jeszcze bardziej restrykcyjne, określające zasady zdrowego żywienia zwierząt na wszystkich etapach ich życia. Karmę Wildlife można podawać wszystkim gryzoniom.
Stowarzyszenie Pomocy Królikom propaguje wiedzę na temat właściwej opieki nad królikami, prowadzi królicze adopcje oraz kampanie mające na celu pomoc zwierzętom. |
|