KazioR |
Administrator |
|
|
Dołączył: 20 Wrz 2005 |
Posty: 2728 |
Przeczytał: 0 tematów
Ostrzeżeń: 0/3
|
Skąd: Kraków Płeć: M |
|
|
|
|
|
|
Rośliny te rozmnażają się wegetatywnie przez rozłogi, podział kłącza, odrosty korzeniowe i pędy kwiatostanowe, które zwykle można odciąć gdy nowa roślina jest dość duża by rosnąć samodzielnie. Podobnie jak rośliny łodygowe, wiele z nich rośnie w uprawie hydroponicznej i w tych warunkach kwitną. Ogólnie rośliny rozetowe wolą nieznacznie miękką, kwasową wodę (2-3 dKH, pH 5,5-7).
- Anubias
72-82°F (22-28°C). W rzeczywistości nie są to rośliny rozetowe, wszystkie anubiasy mają płożące się kłącze, które rośnie bardzo powoli, wypuszczając w czasie wzrostu nowe liście. Roślina jest zbudowana jak czołg, niektórzy opowiadają, że trzymali je zamknięte w plastikowej torebce przez sześć miesiący a mimo to utrzymały się przy życiu. Jest to jedna z najbardziej kosztownych roślin akwarystycznych. Jeżeli rosła w uprawie hydroponicznej może wytwarzać większe liście i rosnąć szybciej a kwiaty będą produkować nasiona. Anubiasy często zakwitają pod wodą, ale nie mają nasion. Można posadzić korzenie (ale nie kłącze), lub nawet puścić kłącze po korzeniu dekoracyjnym jak mikrosorum skrzydlate. Najpowszechniejszym gatunkiem jest A. barteri var. nana (anubias niski), najmniejszy anubias, który ma jajowate liście i doskonale komponuje się jako tło w środku dużych akwariów. A. barteri var. barteri wygląda podobnie do odmiany nana, ale ma większe liście. A. congensis, A. lanceolata i inne rosną bardzo wysoko i komponują się dobrze na drugim planie. Czasami można je spotkać w lepszych sklepach akwarystycznych.
- Aponogeton
Bulwa. Wymaga okresu spoczynku (po kwitnieniu opadają liście) poza krzyżówkami z crispus. Roślina łatwa dla początkujących. Rośnie samodzielnie na przednim planie albo w tle w grupach. Większość gatunków kwitnie w postaci wyrastających pędów kwiatostanowych z pojedynczym albo podwójnym kolcem i nasieniem. (Rośnie bardzo powoli z nasion, a młode szczepy należy chronić przed rybami)
- Aponogeton madagascariensis
Bardzo pożądana roślina z powodu jej 6-18" (15-45 cm) liści, które są podobne do osnowy koronki. Różowe samozapylające się kwiaty na podwójnym pędzie kwiatostanowym. Lubi bogate podłoże. Dopilnuj, aby przeszła okres uspienia ! Ginie w wodzie o temperaturze ponad 80°F (27°C). Roślina trudna do uprawy.
- Barclaya longifolia
10-20" (25-50 cm), liście delikatne brązowawe albo oliwkowozielone o umiarkowanie pofalowanych krawędziach. Lubi ciepłe podłoże i ciepłe akwarium (75-82°F) (24-28°C). Pojedyncze rośliny wyglądają dobrze na przednim planie. Często gniją w czasie przesadzania. Łatwo kwitnie i wytwarza nasiona przez pędy kwiatostanowe, rosnące w kierunku powierzchni wody lub pozostawia zanurzone i zamkniete (nasiona jeszcze żywe). Bardzo trudny do uprawy.
- Crinum
Rośnie z cebulki i wygląda jak cebulka. Jasnozielone liście są ogromne 20-40" (50-100 cm) i polecane tylko do dużych akwariów. Rośnie lepiej w jasnym świetle.
- Cryptocoryne
Nie lubi przesadzania, dostosowanie się do nowego akwarium zabiera im miesiące, więc nie powinno się przenosić raz posadzonych roślin. Zwartki gniją z powodu nagłych zmian właściwości chemicznych albo jakości wody. Rozmnaża się przez kłącza; nowe rośliny rozwijają się w punktach węzłowych.-> Niezbyt dobra roślina dla początkujących. Często sprzedawana w koszyczkach z wełną szklaną, co zmniejsza wstrząsy związane z przesadzaniem. Zwykle woli wodę kwasową. Niektóre gatunki nie tolerują mocnego oświetlenia. Wymaga nawożenia żelazem i lubi bogate podłoże.
- Echinodorus
Większość z nich to doskonałe pojedyncze, lubiące obfite oświetlenie rośliny lub w dużym akwarium posadzone w grupie na drugim planie. Lubią obfite nawożenie. Mogą rosnąć w uprawie hydroponicznej. Rozmnażają się przez pędy kwiatostanowe lub przez podział korzenia (odrosty korzeniowe), zależnie od gatunku.
- Lemna
Drobna (1/4") (0,6 cm) roślina z parą liści i korzeniem. Reprodukuje się bardzo szybko. Bardzo szkodliwy chwast, trudno go usunąć a większość ryb nie lubi go jeść. Lepiej spróbować posadzić pływającą paproć jak np. salvinia zamiast niej.
- Lilaeopsis novae zelandiae
64-77°F (18-25°C). Roślina sprzedawana pod tą nazwą jest prawdopodobnie L. braziliensis, południowoamerykańską Liaeopsis. Powoli rozciąga się w grubą ?darń? trawy, liście (trzy przy każdej roślinie) długie na około 1-3" (2,5-7,5 cm), jasnozielone, podobne do trawy. Dobrze wygląda na środku i przedniej części akwarium.
- Nuphar
Rośliny podobne do grzybieni. Zwykle sprzedawane jako obcięte kłącze, które gnije po miesiącu. Lubią niższe temperatury.
- Nymphaea
Cebulka. (chyba ma korzenie - przyp. tłum.). Delikatne liście, kolory zmieniające się od czerwonych do zielonych z możliwymi miejscowymi cętkami, zależnie od odmiany. Należy obrywć pływające liście jeśli chce się mieć roślinę zanurzoną. Reprodukuje się przez kwiaty lub boczne odrosty od głównej cebulki. Potrzebuje 3-5 pływających liści do tego aby kwitnąć.
- Nymphoides aquatica
Oliwkowe, sercowate liście, które wyglądają na pierwszy rzut oka podobne do liści grzybieni i podobnych do bulw banana korzeniach. Sadzona przez wkładanie bulw w 1/3 w podłoże. Woli niższe temperatury. Wypuszcza pływające liście jeżeli oświetlenie i użyźnianie jest dobre.
- Pistia stratiotes
Bardzo wymagająca roślina, która woli pełne słońce (wtedy wyrasta do rozmiaru sałaty) od warunków panujących w akwarium (gdzie ma rozmiar dwudziestopięciocentowki). Reprodukuje się przez rozłogi. Należy kupować w sklepach z wyposażeniem do oczek wodnych
- Sagittaria
Zielona trawa z prostymi liśćmi. Wiele różnych odmian, niektóre małe do przedniego planu, niektóre raczej duże. Wytrzymała. Rozmnaża się przez rozłogi. Liście S. subulata (strzałki pływającej) rosną 4-24" (10-60 cm), w płytkiej wodzie wypuszcza małe białe kwiaty. 63-82°F (17-28°C).
- Walisneria
Trawa. Reprodukuje się przez rozłogi. Niektórzy stwierdzają, że rozwija się cyklicznie: najpierw rosnie jak oszalała, a potem w większej częsci zamiera. Szeroki zakres temperatury 59-86°F (15-30°C). V. spiralis (nurzaniec śrubowy) ma liście jak wstążki do 20" (50 cm), wypuszcza spiralną łodygę kiedy zakwita. V. tortifolia rośnie spiralnie. |
|