KazioR |
Administrator |
|
|
Dołączył: 20 Wrz 2005 |
Posty: 2728 |
Przeczytał: 0 tematów
Ostrzeżeń: 0/3
|
Skąd: Kraków Płeć: M |
|
|
|
|
|
|
Napełnianie zbiornika wodą
Żeby nie zniszczyć podłoża zbiornika, polecam do akwarium włożyć talerzyk i po nim wlewać wodę. Wlewamy wodę do około 2/3 wysokości resztę wody dolejemy dopiero po zasadzeniu roślin. Podłoże osiada i stabilizuje się, nadszedł więc czas na poprawienie dekoracji.
Sadzenie roślin
1. Po zakupie roślin, korzenie powinniśmy przyciąć do długości 2-3 cm, dzięki temu rośliny łątwiej się ukorzenią.
2. Do sadzenia roślin dobrym podłożem jest żwir o średniej ziarnistości, czyli około 4-6 mm. Do tego celu zupełnie nie można polecić piasku, ponieważ występująca w nim cyrkulacja wody i co się z tym wiąże jej natlenienie, jest zbyt małe.
3. Do żwiru dobrze jest dodać preparat-podłoże zwany aqualitem. Zamiast tego można w miejsce sadzenia roślin (pod korzeń) dać tabletki nawozowe.
4. Następnie:
- kopiemy mały dołek, dość głęboki jednakże nie sięgający dna,
- przygotowaną roślinę delikatnie wkładamy tak żeby jej korzenie, żeby jej korzenie były ułożone w naturalny sposób, a nie były powyginane do góry,
- przysypujemy,
- minimalnie podciągamy posadzoną roślinkę do góry w celu prawidłowego uformowania korzeni,
- w wypadku gdy mamy ryby grzebiące w podłoży, możemy roślinę po bokach obłożyć kamieniami.
Sadzenie roślin zaczynamy od tylnej części akwarium, kończymy zaś przy przedniej szybie. Stworzymy ładny widok, jeśli wysokie rośliny umieścimy z tyłu, a niskie z przodu.
Instalacja osprzętu
Należy teraz podłączyć do akwarium cały osprzęt, tj. grzałka, filtr, oświetlenie, termometr... Są one niezbędne, do późniejszego funkcjonowania naszego akwarium.
Rozruch akwarium
NIE WPUSZCZAJMY RYB ODRAZU PO ZALANIU AKWARIUM WODĄ ! ! ! Wpierw skład chemiczny wody, musi się ustabilizować i muszą pojawić się bakterie nitryfikacyjne, które są niezbędne w prawidłowym "działaniu" akwarium. Polecam odczekanie minimum 3 tygodni, zanim wpuścicie rybki do zbiornika. W tym czasie filtr, oświetlenie i całe akwarium może funkcjonować tak jakby w nim były ryby. Należy również testami mierzyć parametry wody oraz ją podmieniać (co tydzień ok. 10-20%).Warto również zaszczepić bakterie z innego, dobrze funkcjonującego zbiornika. Polega to na przelaniu kilku litrów wody ze starego zbiornika do nowego.
Zakup ryb
Minęły 3 tygodnie, parametry wody są w normie więc możemy jechać do sklepu po ryby. Najlepiej przed końcowym zakupem obejść wszystkie sklepy w mieście i zobaczyć gdzie są ryby które chcemy kupić oraz w jakich cenach. Po kupieniu naszych podopiecznych trzeba je przetransportować do domu. Ryby umieszcza się w szczelnej torebce, w której nie powinno znajdować się więcej wody niż jedna trzecia objętości. Jeśli ryby mają kolczaste płetwy, warto umieścić je w dwóch torebkach. Trzeba je zamknąć w taki sposób, aby pozostało w nich dużo powietrza. Nie jest to trudne do wykonania. Nigdy nie należy dmuchać do środka, żeby nie wprowadzić niebezpiecznego dla ryb dwutlenku węgla. Ryby najmniejszych gatunków można przewozić w różnych pojemnikach plastikowych, np. butelkach po wodzie mineralnej, jeśli będziemy przestrzegać tych samych zasad co do proporcji wody i powietrza. W tych warunkach transport trwający nie dłużej niż godzinę nie sprawia kłopotów. Jeśli podróż ma trwać dłużej lub jeśli jest zimno, należy założyć izolację termiczną (plastikowe pudełko, gazetę), aby ograniczyć spadek temperatury wody. Kiedy woda nie porusza się zbyt gwałtownie, nie przeszkadza to rybom, a wręcz sprzyja jej natlenieniu.
Zarybianie
Nie należy popełniać częstego błędu: otwierać pojemnika, w którym ryby były transportowane, i natychmiast wpuszczać je do akwarium. Tak gwałtowną zmianę warunków należy wykluczyć. Rybom trzeba możliwie jak najbardziej oszczędzić stresu związanego ze znalezieniem się w nowym środowisku. Torebkę należy położyć na wodzie tak, aby pływała w akwarium przez jakiś czas, dopóki temperatura wewnątrz niej nie dorówna temperaturze wody w akwarium, a więc mniej więcej tyle czasu, ile trwał transport. Jeśli akwarium jest mocno napełnione, lepiej nawet usunąć nieco wody, aby nie wylała się na zewnątrz. Następnie należy otworzyć torebkę lub butelkę, by stopniowo mogła do niej wpłynąć woda z akwarium. Chodzi o wyrównanie warunków w obu pojemnikach. Kiedy zbiornik transportowy jest pełen wody, pozostaje już tylko przelać całość do akwarium. Jeśli mieszkają tam już inne ryby, odwróćmy ich uwagę, podając im pokarm. Można także przekładać ryby rano, zanim włączy się oświetlenie akwarium.
Radzimy wprowadzić wszystkie ryby na raz lub na dwa razy, nie wkładać po jednej. Mieszkańcy akwarium, nawet spokojni z natury, mogą bowiem uznać nowo przybyłe ryby za intruzów i zaatakować je. Stopniowe zarybianie zbiornika należy zacząć od najdrobniejszych gatunków. Kiedy się zaaklimatyzują, będą mniej zestresowane z chwilą przybycia większych ryb. Po przeniesieniu ryb do akwarium zawsze może nas spotkać zawód, związany z tym, że ryby ukryją się wśród dekoracji. Nie ma obawy, pojawią się ponownie, gdy minie stres, i zaczną badać nowe środowisko. Później rozpoczną poszukiwania pokarmu, a nam pozostanie podziwianie ich urody i poznawanie ich zwyczajów. |
|