Króliki domowe i inne zwierzęta

Forum o zwierzętach króliki psy koty konie gryzonie ptaki akwarystyka

Forum Króliki domowe i inne zwierzęta Strona Główna -> Ogólne -> Urządzanie akwarium
Napisz nowy temat  Odpowiedz do tematu Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat 
Urządzanie akwarium
PostWysłany: Nie 12:36, 26 Paź 2008
KazioR
Administrator
 
Dołączył: 20 Wrz 2005
Posty: 2728
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/3
Skąd: Kraków
Płeć: M





Żwir
Należy dokładnie wymyć żwir, można nawet wygotować, a następnie rozprowadzić po dnie zbiornika(nie wrzucamy na "chama" tylko leciutko go rozkładamy). Ładny efekt dostaniemy, gdy powierzchnia żwiru będzie pochylać się ku przodowi(spadek). Żwiru nie powinno być za dużo (będzie mniej przestrzeni dla ryb), ale również nie za mało (rośliny nie miałyby się gdzie ukorzenić).Polecam czarny żwir, podkreśla on wygląd ryb (szczególnie Neonów), natomiast biały irytuje i stresuje ryby. Nie zalecam mixów (np. biały i czarny żwir), a tym bardziej podłoża o nie naturalnych kolorach (pomarańczowy, zielony itp). Możemy również użyć piasku, świetnie nadaje się dla ryb które lubią kopać w podłożu (wszelkiej maści pyszczaki oraz inne gatunki), niestety w żwirze gorzej rosną rośliny, więc powinniśmy sami wybrać co bedzie dla nas lepsze.

Dekoracje
Przede wszystkim należy wybrać materiały nietoksyczne (dotyczy to oczywiście w równych stopniu akwarium słodkowodnego, co i morskiego). Niektóre skały mogą zawierać metale ciężkie, a nawet trucizny, np. arszenik. Podobnie niektóre rodzaje drewna (np. wiązu lub roślin iglastych) są szkodliwe. Trzeba także poznać wpływ skał na pH i twardość wody. Skały wapienne zwykle zwiększają twardość i pH, nie są więc odpowiednie dla ryb wymagających kwaśnej, miękkiej wody. Aby poznać, czy skała zawiera znaczne ilości wapnia, można ją z wierzchu pokropić octem. Ocet wchodzi w reakcję z wapniem, więc będzie się pienił na skale wapiennej. Poniżej macie kilkanaście najczęściej używanych materiałów jako dekoracje akwarium.

Skały
Zależnie od pochodzenia, rozróżniamy trzy typy skał: osadowe, które powstały ze stopniowo gromadzącego się materiału (osadów), wulkaniczne i metamorficzne (przeobrażeniowe), które powstały wskutek przekształcenia skał pod wpływem odmiennych warunków niż te, w których powstały. Spośród skał osadowych w akwariach słodkowodnych stosuje się przede wszystkim skały krzemowe, np. piaskowce, gdyż wapienne (dolomit) są odpowiednie wyłącznie dla ryb przystosowanych do znacznej twardości wody. W miarę postępowania procesu wietrzenia piaskowców tworzą się otoczaki, z których z łatwością można zrobić skalne rumowisko. Granity, należące do skał wulkanicznych, są bardzo ciężkie, ostre i trudne do ułożenia. Lawy, mimo ostrych krawędzi, dobrze nadają się do akwarium, a ich porowata struktura sprzyja osadzaniu się bakterii, biorących czynny udział w przetwarzaniu materii organicznej. Wszelkiego rodzaju łupki są skałami metamorficznymi, bardzo często używanymi w akwarystyce. Mają one postać szaroczarnych lub różnokolorowych płytek i łatwo można je układać jedna na drugiej.

Korzenie
Proponowane w handlu korzenie mają niewielki wpływ na skład wody. Najbardziej obojętny charakter mają korzenie „torfowe" (określamy tak gałęzie lub korzenie, które przez długi czas znajdowały się w kwaśnym środowisku torfowisk). Przed zainstalowaniem tego rodzaju elementów dekoracyjnych konieczne jest ich odpowiednie przygotowanie: umycie twardą szczotką (nie metalową), aby usunąć kurz i inne zanieczyszczenia, po czym wyparzyć, aby je wysterylizować i usunąć część barwników naturalnych. Substancje te, taniny, mimo to będą jeszcze barwiły wodę w akwarium, a znikną całkowicie dopiero po rocznym lub dłuższym pobycie w akwarium. Warto więc umieścić w filtrze nieco aktywnego węgla, który zlikwiduje tę niedogodność.

Gałęzie
Można wykorzystać gałęzie drzew wielu gatunków: dębu, wierzby, buka, winorośli i topoli. Zanurzone w wodzie suche drewno szybko zaczyna gnić, dlatego dobrze jest je pokryć warstwą żywicy epoksydowej dopuszczonej do kontaktu z produktami spożywczymi, zabezpieczając w ten sposób kawałki drewna przed wodą. Bambus można stosować w stanie naturalnym w biotopowych akwariach azjatyckich.

Kora
Tylko kora dębu niektórych gatunków, wysokiej jakości, nadaje się do wykorzystania w akwarystyce, ponieważ w wodzie, podobnie jak gałęzie, ulega szybkiemu rozkładowi. Do jej konserwacji należy użyć żywicy epoksydowej. Półokrągły kształt kawałków kory pozwala rybom schronić się lub składać ikrę pod nimi. Kawałki kory, a także większość gałęzi trzeba przytwierdzać do dna lub obciążać, aby nie wypływały na powierzchnię.

Skamieniałe drewno
Pochodzi z okolic pustynnych i w rzeczywistości jest skamieniałe częściowo, ponieważ fragmenty jego tkanek zostały zastąpione substancjami mineralnymi (związkami krzemu). Jest to więc neutralna dla środowiska akwarium skała z widocznymi jeszcze włóknami drewna, która zachowała kształt i wygląd gałęzi. Drewno to jest jasne i nadaje się na bardzo estetyczną dekorację, ale jest trudno dostępne i kosztowne.

Lawa
Z kawałków lawy łatwo można zbudować dekorację, w której znajdą się rozmaite kryjówki. Są one dość lekkie, co stanowi zaletę w porównaniu z innymi skałami. Można włożyć ich dużo do akwarium, nie ryzykując jego przeciążenia. Ich kolor, zwykle w różnych odcieniach czerwieni lub brązu, nie najlepiej jednak harmonizuje z naturalną barwą środowiska raf koralowych. Są one także obojętne chemicznie, więc nie działają stabilizująco na jakość wody, w odróżnieniu od skał wapiennych. Nadają się więc raczej do stworzenia podstawy dekoracji, którą następnie pokryjemy skałami wapiennymi.

Dolomity
Te osadowe skały wapienne beżowej barwy mają znaczną masę, toteż dekoracja z nich wykonana wymaga użycia solidnego stojaka pod akwarium. Są one pełne otworów i kanałów różnej średnicy, więc tworzą piękną dekorację, odpowiadającą zwyczajom ryb. Mimo że jest w nich wiele zagłębień, nie są silnie porowate.

Polistyren
To tworzywo sztuczne stosunkowo niedawno zostało zastosowane do budowy dekoracji w akwariach. Łatwo je rzeźbić rozgrzanym drutem, ciepłym powietrzem z suszarki czy dmuchawy (ale uwaga, polistyren jest łatwopalny, a jego opary są szkodliwe!). W ten sposób można wykonać dekorację, której forma zależy od naszej wyobraźni i umiejętności. Kawałki polistyrenu należy pokryć warstwą żywicy epoksydowej, aby zapobiec uwalnianiu się toksycznych składników. Trzeba je także dobrze przytwierdzić, ponieważ łatwo pływają. Jako pierwszą najlepiej położyć warstwę żywicy zawierającą tzw. mat (rozdrobnione włókno szklane). Do ostatniej warstwy żywicy należy dodać barwnik, a przed wyschnięciem całość posypać piaskiem.

Poliuretan
Dostępny jest w aerozolu. Zanim stwardnieje, gąbka poliuretanowa zwiększa około dwudziestokrotnie swoją objętość. Podobnie jak polistyren, poliuretan także trzeba pokryć co najmniej dwiema warstwami żywicy epoksydowej. Pojemniki aerozolowe z gąbką izolacyjną, znajdujące się w sprzedaży, są bardzo praktyczne i niezbyt kosztowne. Poliuretan przykleja się do szkła (lekko wilgotnego), więc dekorację można wykonać bezpośrednio w akwarium. Wykończenie jest dokładnie tako samo jak elementów z polistyrenu.

Ceramika i wypalana glina
Z tych materiałów wykonuje się znaczną część sztucznych dekoracji spotykanych w handlu. Bez względu na kształt (korzenie, zatopione statki), materiał jest chemicznie neutralny. Można także kupić sztuczne skały ceramiczne o naturalnym wyglądzie, bardzo porowate i dość lekkie. Przydają się nawet małe doniczki do kwiatów: odwrócone do góry dnem są znakomitym substratem dla ikry paletek i skalarów, a częściowo zakopane w ziemi - dla małych pielęgnic.

PCV, cegła, beton
Te materiały mają bardzo nikłe walory estetyczne i mogą służyć raczej jako podpory lub wewnętrzny szkielet dekoracji. Będą wówczas użyteczne, ale niewidoczne. Elementy z polichlorku winylu i cegły są obojętne chemicznie. Cegła dostarcza rybom wiele kryjówek, a PCV może posłużyć do zbudowania korytarzy, które mogą być wtopione w syntetyczną dekorację. Korytarze takie lubią np. mureny, babki i słodkowodne węgorze kolczaste z rodzaju Mastacembelus. Kawałki betonu mogą służyć do skonstruowania podstawy dekoracji w dużym akwarium. Zanurzenie ich na wiele tygodni w słabo kwaśnym roztworze uwolni je od substancji alkalicznych.

Środki ostrożności
Jeśli wykonujemy elementy dekoracji z tworzyw sztucznych, trzeba skrupulatnie przestrzegać pewnych środków ostrożności. Prawie wszystkie te materiały w czasie podgrzewania wydzielają toksyczne pary. Należy zatem pracować w pomieszczeniu dobrze wietrzonym, co pewien czas przerywając pracę. Najbezpieczniej pracować w rękawiczkach, okularach ochronnych i ubraniu roboczym. Nie można zbyt nisko pochylać się nad akwarium (ani wkładać do niego głowy), kiedy malujemy dekorację żywicą epoksydową, aby nie wdychać trujących oparów. Najlepiej przystępować do takich robót wtedy, gdy można je wykonywać na świeżym powietrzu.
Zobacz profil autora
PostWysłany: Czw 15:02, 05 Lut 2015
kowalskalucy
 
Dołączył: 05 Lut 2015
Posty: 1
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/3





Wiele ludzi kupuje sobie akwarium nie wiedząc jak je urządzić i pielęgnować. Wielu jeszcze innych kupuje ryby do kuli, lecz tak nie wolno ! I właśnie dlatego piszę ten poradnik. Smile

Odpowiednie urządzenie i pielęgnowanie akwarium jest ważne. Jest to po to, aby nasze ryby i rośliny dobrze się czuły.

Do urządzenia akwarium będą potrzebne :
- Akwarium (dowolny litraż, zależy od gatunku ryby. Proponuję 45 l lub 54 l).
- Pokrywa z oświetleniem.
- Tapeta (najlepiej gdyby była w kolorze morskim lub czarnym, ale nie jest konieczna).
- Silikon akwarystyczny.
- Żwir bądź piasek (jeżeli żwir to najlepiej czarny i drobny, ale nigdy nie sztuczny !)
- Urządzenia (grzałka, filtr, termometr).
- Rośliny.
- Ew. kamień lub korzeń.

URZĄDZANIE AKWARIUM :
1. Przyklejamy silikonem akwarystycznym tapetę (najlepiej od wewnątrz).
2. Czekamy 1 dzień.
3. Sypiemy żwir bądż piasek.
4. Mocujemy urządzenia nie włączając ich.
5. Nalewamy 1/3 objętości zbiornika.
6. Sadzimy rośliny i ustawiamy korzeń lub kamień.
7. Dolewamy do końca wody (nie uszkodzić roślin !).
8. Uruchamiamy urządzenia.
9. Zakładamy pokrywę.
10. Teraz czekamy 2 tyg.
11. Po dwóch tygodniach wpuszczamy ryby.
12. Ryby w woreczku wkładamy do akwarium na 15 min.
13. Uwalniamy powoli ryby z woreczka.

POLECANE PRZEZE MNIE OBSADY :
1+2 - Bojowniki (harem*)
5 - Otosków
5 - Gupików
LUB :
5 - Krewetek RC lub amano
1 - Bojownik
5 - Otosków

POLECANIE PRZEZE MNIE ROŚLINY :
- Rogatek sztywny
- Kryptokoryna becketta
- Kabomba (Uwaga ! Ta roślina jest wrażliwa)
- Mech jawajski
- Gałęzatka kulista
- Nurzaniec śrubowy
- Żabienica rubin

PIELĘGNACJA :
Co 1/2 tyg. podmieniamy 20% objętości zbiornika. Ryby karmimy przeznaczonym dla nich pokarmem i musimy zapewnić im odpowiednią ditę. Dieta musi być urozmaicona, w przeciwnym razie rybom może się jeden, ten sam pokarm dawany bez przerwy znudzić. Karmimy je kilka razy dzniennie małymi porcjami.
Pamiętajmy, aby zapewnić roślinom i rybom odpowiednie dla nich warunki.

Nigdy nie kupujmy kul dla ryb, ani żadnych tworzyw sztucznych np. sztucznych roślin, gdyż ryba może się skaleczyć.

*harem - Haremem nazywamy ryby, których jest 1 samiec i 2/3 samice.

Pozdrawiam. Smile
Zobacz profil autora
PostWysłany: Czw 19:28, 05 Lut 2015
tmm03033
Gość
 





Fajny post z poradami !
Co prawda nie mam akwarium ale mam nadzieje ze forumowicze ktorzy posiadaja takowe skorzystaja z Twoich porad Very Happy
Urządzanie akwarium
Forum Króliki domowe i inne zwierzęta Strona Główna -> Ogólne
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)  
Strona 1 z 1  

  
  
 Napisz nowy temat  Odpowiedz do tematu  


fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB © 2001-2003 phpBB Group
Theme created by Vjacheslav Trushkin
Regulamin