KazioR |
Administrator |
|
|
Dołączył: 20 Wrz 2005 |
Posty: 2728 |
Przeczytał: 0 tematów
Ostrzeżeń: 0/3
|
Skąd: Kraków Płeć: M |
|
|
|
|
|
|
usuwanie ropni u królika jest dość trudne, jeśli jest usytuowany pod korzeniem musi lekarz zęba usunąć, jeżeli nie jest rozległy a z tego co piszesz jest monitorowany od dłuższego czasu myślę, że istnieje szansa ograniczenia usuwania zębów do dwu lub trzech sztuk co w przypadku królika nie stanowi dużego problemu w późniejszej dalszej egzystencji.
Cała nadzieja w tym, że medycyna stale się rozwija są coraz to nowsze leki i to co na temat ropni pisało się kilka lat temu już nie jest aktualne.
Ropnie
Rokowania w leczeniu jest tym gorsze im starsze i rozleglejsze są zmiany spowodowane ropniem. Mogą one być wywoływane bakteriami m.in. Pasteurella multocida, Proteus, Staphylococcus i Psedomonas, ropnie znajdujemy w każdym miejscu ciała królika, na skórze, w pyszczku, w mięśniach i kości. Jeżeli mamy do czynienia ze zmianami na skórze czy też w okolicach pyszczka, niepokoi nas zgrubienie na skórze to jak najszybciej udajmy się do weta. Pierwsze co lekarz powinien zrobić to zalecenie RTG miejsca chorego, jeśli to czaszka to przegląd zębów. Najczęstszą bowiem przyczyną ropni w obrębie czaszki są nie leczone ropnie około zębowe. Mogą one powstać na skutek wbicia się w dziąsło koło zęba osłonki ziarenka owsa, które później rozpoczyna proces gnilny. Jeżeli objawem jest wyciek ropny z oka lub noska, sprawa dotyczy zębów trzonowców szczęki. Mógł wtedy powstać ropień zagałkowy. W takich przypadkach należy usunąć martwe zęby, skorygować pozostałe, a jeśli to możliwe to należy zszyć dziąsło upychając wcześniej w pusty zębodół spongostan nasączony gentamycyną lub chloramfenikolem. W przypadku ropnia zagałkowego należy wykonać punkcję zagałkową. Ropień zagałkowy w ostateczności próbuje się leczyć usuwając gałkę oczną i dokładnie czyszcząc powstałą ranę.
W okresie leczenia królik musi dostawać antybiotyk ( zalecane Dalican C w zawiesinie w ilości 5 -15 kroplik / 2 x dziennie ) oraz probiotyki np. Entarol. Dodatkowo należy starannie łyżeczkować ranę po ropniu, zakładając do niej sączki z antybiotykami lub jodyną z płynem oliwkowym, no i należy być bardzo cierpliwym. Takie ropnie potrafią się nie leczyć nawet przez 6 miesięcy. W przypadku ropni w obrębie głowy które ingerują w struktury kostne mają one tendencję do odnawiania się.
Bakteryjne choroby skóry
Ropnie Główną przyczyną ropni u królików jest Staphylococcus aureus. Chorobie sprzyjać mogą złe warunki zoohigieniczne (klatki z drucianą podłogą) oraz walki pomiędzy przebywającymi razem osobnikami. Zmiany skórne mogą występować na całym ciele, a rozwijają się w miejscach urazów. Sporadycznie jako ich powikłanie spotyka się ropne ogniska przerzutowe w płucach, wątrobie i macicy. Niekiedy może występować posocznica. Obraz kliniczny uzależniony jest od wieku zwierzęcia.
Przyczyną ropni podskórnych może być także Pasteurella multocida. Bakteria ta stanowi normalny składnik mikroflory jamy nosowej królików. Do choroby dochodzi na skutek namnożenia drobnoustroju pod wpływem warunków stresowych. Powstałe z jej udziałem ropnie mogą być różnej wielkości i wypełnione są wysiękiem o kolorze białym do brązowego (często zielonkawym). Pasteurella często prowadzi również do infekcji układu oddechowego oraz może prowadzić do posocznicy. Także inne bakterie, takie jak: Pseudomonas aeruginosa, Streptococcus sp., Bacteroides sp., Proteus sp. oraz Enterobacteriaceae, mogą być przyczyną tej choroby.
Jeśli objawy chorobowe rozwijają się na głowie, to są z reguły wtórne w stosunku do chorób zębów lub stanów urazowych w jamie ustnej. Rozpoznanie stawia się na podstawie badań klinicznego i hodowlanego wymazów pobranych z wykwitów skórnych lub też z materiału pobranego metodą biopsji aspiracyjnej cienkoigłowej. Badania te należy przeprowadzić z uwagi na wieloprzyczynowość choroby.W każdym przypadku wskazane jest wykonanie antybiotykogramu. Leczeniem z wyboru jest opracowanie chirurgiczne i antybiotykoterapia przez okres dwóch tygodni lub, jeżeli jest to niemożliwe, oczyszczenie okolicy oraz podawanie antybiotyków (tabela znajduje się w dziale adresy lekarzy) przez kilka tygodni. Miejscowo należy stosować wspomagające preparaty antyseptyczne (n.p jodopowidon) przez około 1-2 tygodnie.
Nekrobacilloza (choroba Schmorla)
Przyczyną choroby jest Fusobacteńurr. necrophorum. Na głowie, twarzowej część: pyska i szyi lokalizują się wykwity w postaci owrzodzeń i ropni. Następnie dochodzi do powstania martwicy obszarów skóry objętych procesem chorobowym.
Rozpoznanie stawia się na podstawie badań klinicznego i hodowlanego wymazów.
Leczenie polega na usunięciu tkanek martwych, miejscowym stosowaniu środków antyseptycznych oraz na antybiotykoterapii ogólnej z użyciem penicylin lub tetracyklin.
Wysiękowe miejscowe zapalenie skóry
Czynnikiem etiologicznym chorób jest Pseudomonas aeruginosa. Do jej wystąpienia predysponuje nadmierna wilgotność sierści, np. spowodowana przez stałe jej ślinienie związane z chorobami zębów czy stałe moczenie jej przez cieknące poidła. W miejscach ciągle wilgotnych, zwykle po bokach ciała i na udach, pojawia rumień, obrzęk, wyłysienia a czasem owrzodzenia. Sierść może być posklejana zasychającym wysięgiem ropnym. Charakterystycznym objawem jest zmiana barwy sierści na niebiesko - zieloną spowodowana obecnością rozpuszczalnej w wodzie piocyjaniny produkowanej przez bakterie.
Rozpoznanie stawia się na podstawie badania klinicznego, bezpośredniego badania cytologicznego wysięku oraz badania hodowlanego wymazów.
Leczenie polega na wystrzyżeniu sierści, delikatnym oczyszczeniu i stosowaniu środków ściągających oraz miejscowej aplikacji maści z siarczanem gentamycyny.
Ropnie podskórne.
Etiologia. Ropnie podskórne są prawie wyłącznie skutkiem zakażenia furella multocida lub Staphylococcus aureus, rzadziej B-hemolitycznymi streptokokami. Z reguły z ropni izoluje się szczepy S. aureus właściwe dla człowieka oraz pewną liczbę szczepów S. aureus specyficznych i patogennych dla królików. W tych przypadkach ropnie występują u królików w każdym wieku.
Objawy. Bolesny miejscowy obrzęk. Ropnie mogą osiągać wielkość kurzego jaja. Otrzymanie materiału przez wykonanie punkcji jest bardzo utrudnione, ponieważ króliki wytwarzają bardzo gęstą ropę, o konsystencji pasty do zębów.
Leczenie. Należy szeroko otworzyć ropień, wycisnąć ropę i przepłukać środkiem antyseptycznym lub roztworem antybiotykowym. Przepłukanie roztworem antybiotykowym jest zalecane zwłaszcza w przypadku ropni okolicy głowy, ponieważ środki antyseptyczne są zbyt drażniące dla występującej w tej okolicy dużej ilości nerwów i naczyń krwionośnych. Leczenie ogólne nie zawsze jest konieczne. |
|