Króliki domowe i inne zwierzęta

Forum o zwierzętach króliki psy koty konie gryzonie ptaki akwarystyka

Forum Króliki domowe i inne zwierzęta Strona Główna -> Choroby -> Kokcydioza
Napisz nowy temat  Odpowiedz do tematu Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat 
Kokcydioza
PostWysłany: Nie 14:48, 01 Sty 2006
KazioR
Administrator
 
Dołączył: 20 Wrz 2005
Posty: 2728
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/3
Skąd: Kraków
Płeć: M





Choroba wywoływana jest przez pierwotniaki z rodzaju Eimeria i może przybierać postać jelitową lub wątrobową. Zakażenie następuje przez przewód pokarmowy. Najczęściej chorują sztuki młode, zaraz po odsadzeniu. Króliki chore są senne i apatyczne, nie jedzą, mają matową i nastroszoną sierść. Pojawia się uporczywa biegunka, prowadząca szybko do odwodnienia organizmu i śmierci. W postaci wątrobowej dodatkowo występuje obrzęk wątroby, zażółcenie błon śluzowych i częste oddawanie moczu. Leczenie polega na podawaniu zaleconych przez służby weterynaryjne leków. Najczęściej stosuje się jednak w żywieniu granulat zawierający w swoim składzie środki kokcydiostatyczne.


Coccidiosis - łac.



Kokcydioza - jest chorobą pasożytniczą występującą w postaci jelitowej i wątrobowej. Jest to jedna z najgroźniejszych chorób inwazyjnych występujących u królików. Po raz pierwszy kokcydioza u królika stwierdzona została w 1838 roku. Choroba szeroko rozpowszedniona w świecie. Choroba występuje najczęściej w okresie letnio-jesiennym, natomiast w pomieszczeniach zamkniętych - zimą. Kokcydioza nasila się w złych warunkach hodowlanych. Czynnikiem chorobotwórczym są pierwotniaki należące do rzędu Coccidia, rodzaju Eimeria. U królika stwierdzono 12 gatunków Eimeria (11 w przewodzie pokarmowym i 1 gatunek w wątrobie).

Cykl rozwojowy kokcydii składa się z czterech podstawowych etapów; sporogonii, merogonii, gametogonii i zapłodnienia. Wydalona z jelit (na zewnątrz) zygota dojrzewa w środowisku zewnętrznym, plotoplazma kurczy się i powstają cztery sporoblasty, z których powstają sporocysty, a w nich sporozoity - tworzą one oocysty, będące formami inwazyjnymi o różnej wielkości 11 - 43 x 9 - 27 um. W przewodzie pokarmowym królika, otoczka oocysty ulega pod wpływem enzymów trawiennych, rozpuszczeniu i uwalniają się sporozoity, które wnikaja do nabłonka jelita, gdzie przekształcają się w schizonty. Po 3 - 4 dniach powstaje z nich 50 merozoitów pierwszej generacji. Nowa generacja pojawi się za 4 - 5 dni, przy czym powstałe merozoity zajmują i niszczą coraz to nowe komórki nabłonkowe. Zarażenie występuje w wyniku pobrania wraz z pokarmem oocyst inwazyjnych.Oocysty mogą być przenoszone przez ptaki, muchy, żuki, szczury.

W zależności od tego którym gatunkiem kokcydii nastąpi zarażenie, rozróżniamy dwie postacie choroby - wątrobową i jelitową. Do objawów ogólnych występujących przy obu postaciach zaliczamy; utratę łaknienia, osowiałość, osłabienie, biegunki - kał bryłowaty i śluzowy, niedokrwistość, nastroszony i matowy włos oraz wyniszczenie organizmu. Przy postaci wątrobowej dodatkowo obserwuje sie ; silne powiększenie wątroby, wzdęcia brzucha, częste oddawanie moczu i wychudzenie. Do preparatów skutecznych w leczeniu kokcydiozy zalicza się: preparaty furanowe - Furacoccid, Nitrofurazon, Furazol W, Endofuran, preparaty sulfamidowe - Sulfametazyna, Sulfatyf, Sulfaguanidyna Socatyl. Można również stosować jeden z dostępnych na naszym rynku preparatów: Cytostat R, Salinomycyna, Baycox, Robenidyna, Lerbek (lub paszę pełnoporcjową z kokcydiostatykiem). W badaniach terenowych wykazano, że Vetrocox jest lekiem mało toksycznym i dobrze znoszonym przez leczone króliki.

(opis "Choroby królików" Włodzimierz A. Gibasiewicz)


Informacje z sieci.
Kokcydioza.

Coccidia jest pierwotniakiem z rodzaju Eimeria. Synonimy : Mynocystis stiedae, Coccidium oviforme, Coccidium cuniculi. Pierwotniak ten występuje w wiekszości króliczej populacji w organizmach królików, jednakże rzadko wykazuje objawy choroby. Rozróżnia się 12 gatunków Eimeria, jednakże tylko kilka z nich są niebezpieczne dla królika. Nie wszystkie króliki wykazują objawy, niektóre króliki są nosicielami przez całe swoje życie. W jakich warunkach pierwotniak uaktywnia się? Po osłabieniu systemu immunologicznego królika wskutek takich czynników jak: stres, niewłaściwe warunki higieniczne w obszarze, gdzie przebywa królik ( klatka, kuweta, poidełko na wodę itp. ) a także na skutek niewłaściwej diety. króliki zarażają się odchodami zawierającymi pierwotniaka od innych królików, przy kontakcie z sierścią chorego królika. Najczęściej cekotrofy ( kał nocny królika ) nie zawiera zarazków. Drugą możliwoącią zarażenia się jest pobranie oocyst wraz z pokarmem bądź wodą ( niehigieniczne warunki sprzyjają rozwojowi pasożyta ). Nosicielami są także ptaki i insekty. Pierwotniak atakuje cały system jelitowy a czasem i wątrobę tak królika, jak i innych zwierząt.

Zazwyczaj ujawnia się u młodych króliczków, które nie potrafią z nim walczyć. Przy średnim zaawansowaniu choroby kliniczne objawy mogą być w ogóle niewidoczne. Silnie zaatakowany organizm królika pokazuje objawy zbliżone do objawów infekcji nerek ( częste oddawanie moczu ), czasami królik przestaje jeść bądź ma biegunkę, w rzadkich przypadkach królik może wykazywać objawy osłabienia, być apatyczny. Występują dwa rodzaje kokcydiozy: Kokcydioza wątrobowa - Jedynie jeden gatunek : E. stiedae atakujący nerki królika, jest odnajdywany poza ich obszarem przewodu jelitowego królika - w wątrobie. Objawy zależą od ilości wykształconych oocyst. Młode króliczki są bardziej podatne na chorobę. Zaatakowne pierwotniakiem króliczki mogą być anorektyczne, a ich sierść traci połysk. Choroba uaktywnia się nagle, a śmierć króliczka może nastąpić szybko. Króliki zazwyczaj poddają się chorobie w 1 m-cu zaatakowania przez pierwotniaka.

Diagnoza tej formy kokcydiozy polega na obserwacji całkowitych i mikroskopijnych zmian razem z występowalnością oocyst w przewodzie żółciowym. Obserwacja wrażliwości wątroby na pierwotniaka zdiagnozowana mikroskopijnie często pokazuje oocysty. Oocysty mogą być także łatwo wykryte w odchodach królika. - Kokcydioza jelitowa - Inne najczęściej występujące gatunki Coccida, to : E. perforans, E. magna , E. media i E. irressidua. Ten rodzaj kokcydiozy może zaatakować zarówno króliki przebywające w bardzo dobrych warunkach sanitarnych jak i te, których warunki higieny w klatkach, kuwetach, pojemnikach na jedzenie i wodę pozostawiają wiele do życzenia. Infekcje mają mniej groźny przebieg, a królik często nie wykazuje żadnych objawów choroby. W czasie kuracji poleca się zbadanie wszystkich króliczków mających kontakt z chorym. Stosowanych jest wiele leków u królików, jednak najbardziej skuteczne są leki z grupy sulfamidów : sulfamethazine i trimethoprim.


Ostatnio zmieniony przez KazioR dnia Pon 14:39, 06 Lut 2006, w całości zmieniany 1 raz
Zobacz profil autora
PostWysłany: Nie 15:44, 05 Lut 2006
Gość
 





Mam pytanie moja kroliczka urodzila 6 dni temu Very Happy czy moge jej podac jedzenie z kokcydiostatykiem zeby uchronic ja i male ?
Drugie pytanie do kiedy istnieje ryzyko kanibalizmu i kiedy mozna zrobic porzadek w klatce bez narazania mlodych?
Czy to Koksydioza???
PostWysłany: Pon 10:31, 06 Lut 2006
Piotrek
Gość
 





Witam.
Mam stadko królików (28 szt) w tym 18 młodzieży które niestety zachorowały prawdopodobnie na koksydioze - objawy zgodne z opisami w wszelkich dostepnych w necie artykułach. Podałem im lekarstwo (bajkar - choć nazwę mogłem przekręcić nieznacznie) i poprawy brak. Kolejne młode zapadają na podobne objawy. Dokupiłem również premiks z koksydistatykiem i zacząłem im podawać. Domyślam się, iż jako radę otrzymam odpowiedź abym dał do zbadania odchody lub całego padłego królika. Ale koszt takiego badania to ponad 120 zł a na moje skromne stadko to spora suma. Czy mogę zrobić coś jeszcze samemu? Dodam, że staram się odizolowywać chore sztuki. Prosze o podpowiedzi Crying or Very sad
PostWysłany: Pon 14:22, 06 Lut 2006
Marzena
 
Dołączył: 27 Wrz 2005
Posty: 118
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/3





Jesli nie masz pewnosci co dolega krolikom to podawanie lekow moze mijac sie z celem-skad wiesz,ze podajesz wlasciwe?

Na odleglosc tym bardziej trudno jest cos radzic.
Ja w takiej sytuacji szukalabym porady u weta.
Zobacz profil autora
PostWysłany: Pon 14:35, 06 Lut 2006
KazioR
Administrator
 
Dołączył: 20 Wrz 2005
Posty: 2728
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/3
Skąd: Kraków
Płeć: M





Podawanie leku bez zbadania królików i potwierdzenia Twoich podejrzeń może doprowadzić do zlikwidowania całego stada. Myślę, że tak jak radzi Marzena bez weterynarza może być duży problem. Na tym forum piszą opiekunowie królików domowych, są to pojedyncze sztuki żyjące w mieszkaniu wraz z opiekunem, każdy z nas na najmniejsze zauważone nieprawidłowości zwraca się o pomoc do weterynarza. Zgłosiłem Twój problem dr Mozdze, czekaj cierpliwie zapewne udzieli Ci wskazówek.
Zobacz profil autora
PostWysłany: Pon 15:18, 06 Lut 2006
Gość
 





Diagnoza kokcydiozy jest bardzo prosta i polega na obejrzeniu preparatu otrzymanego z kału pod mikroskopem i nie powinna kosztować więcej niż 20 zł.
Leczenie. Obecnie najskuteczniejszy jest preparar Baycox.
Podaje się jednorazowo w dawce 1ml/1 kg m.c.
Po 5 dniach zaleca się powtórzyć.
Jedzonko
PostWysłany: Śro 22:58, 08 Lut 2006
Grzegorz
Gość
 





Znacie adres sklepu internetowego (sprawdzonego najlepiej osobiscie)gdzie mozna kupic granulat firmy"ALEX".
Czy karmioncej matce Very Happy mozna dac karme z probiotykiem i przeciw jakim chorobom on jest Question
PostWysłany: Nie 19:01, 19 Lut 2006
matiz15
Gość
 





co to za choroba u młodych królików że tyjom bardzo szybko, czyli mają wielkie brzuch z dnia na dzień, czym sie to leczy, prosze o szybkie informacje,dziękuje
PostWysłany: Nie 19:15, 19 Lut 2006
KazioR
Administrator
 
Dołączył: 20 Wrz 2005
Posty: 2728
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/3
Skąd: Kraków
Płeć: M





Jest to bardzo poważne schorzenie podejrzewam, że podałeś coś z zieleniny, przypuszczam, że to wzdęcie, udaj się jak najszybciej do lekarza.
Zobacz profil autora
PostWysłany: Nie 19:15, 19 Lut 2006
Julia
 
Dołączył: 08 Lut 2006
Posty: 53
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/3
Skąd: Gdańsk





Moim zdaniem granulat ALEX można kupić w każdym zoologicznym sklepie więc dlaczego chcesz zamawiać przez neta?
Pozdrawiam
Zobacz profil autora
PostWysłany: Pon 13:59, 20 Lut 2006
ziabak
Gość
 





matiz15 napisał:
co to za choroba u młodych królików że tyjom bardzo szybko, czyli mają wielkie brzuch z dnia na dzień, czym sie to leczy, prosze o szybkie informacje,dziękuje
ja mam podobne skojarzenia co Kazior - czy to przypadkiem nie jest silne wzdęcie? Koniecznie podaj królikom lekarstwo dla niemowląt na wzdęcia - może być espumisan, lub podobne. Wzdęcia są ogromnie bolesne, te króliki mocno cierpią - jeśli to wzdęcia oczywiście... Trzeba natychmiast interweniować - lekarz jest również niezbędny, bo espumisanem tylko złagodzisz objawy doraźnie, natomiast trzeba określić powody i w razie konieczności leczyć. Wzdęcia często są śmiertelne, w dodatku zwierzę ginie w strasznym cierpieniu...


Ostatnio zmieniony przez ziabak dnia Pon 15:40, 20 Lut 2006, w całości zmieniany 1 raz
PostWysłany: Pon 15:19, 20 Lut 2006
Zbyszek
 
Dołączył: 21 Wrz 2005
Posty: 1099
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/3
Skąd: Szczecin





może być również "simeticon-bobotic" (zawiesina wodna), można podawać zawiesinę węgla medycznego (carbo medicinalis) - pół tabletki (lub kapsułki) w niewielkiej ilości wody bezpośrednio do pyszczka pacjenta (wkraplaczem lub małą strzykawką - bez igły!)
Zobacz profil autora
PostWysłany: Wto 17:07, 23 Maj 2006
Gośc
Gość
 





Mój królik ma 3 lata i przez ten czas nie chorował i nic mu nie było...Latem duzo czas u spedza na dworze gdy go wczoraj widziaałem nic mu nie było gdy dzis po szkole przyszedłem i zoabczyłem ze ma spuchniete oko na czearowno i ropnieje co to moze byc pomocy??mozliwe ze zosatł ugryziony przez jakiegos owada!pomocy prosze pomoc i napisac na gg( 9537687 ) lub odpisac na forum!

MIłY GOśCIU ZALOGUJ SIE I NAPISZ WłASNY TEMAT A NIE DOPISUJ DO INNEGO KTÓRY CAłKIEM O CZYM INNYM PISZE,

zapewne musi być jakaś przyczyna skoro oczko ropieje i jest czerwone, jednak myślę, że nie należy w tym przypadku szukać pomocy na forum a raczej nie zwlekając pokazać królika wetarynarzowi.
Admin
PostWysłany: Sob 20:44, 19 Wrz 2009
weronikag
 
Dołączył: 19 Wrz 2009
Posty: 1
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/3





Mam pytanie. Otóż mam królika i chyba niestety ma kokcydiozę (podejrzenia weterynarza) . Oprócz króliczka martwię się też o moją kotkę. nie wiem, czy nie może się zarazić. Pomóżcie!!
Zobacz profil autora
PostWysłany: Sob 22:04, 19 Wrz 2009
kiche_wilczyca
 
Dołączył: 03 Kwi 2006
Posty: 3699
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/3
Skąd: Łódź
Płeć: K





Z tego co wiem, są różne "odmiany" kokcydiozy i są one charakterystyczne dla danego gatunku, czyli jeżeli królik ma kokcydiozę, to nie zarazi kotki.
Kiedy kozy mojej koleżanki chorowały to reszta zwierząt gospodarskich i domowych (psy, koty, króliki) była zdrowa

Nich wet zrobi badania kału
Zobacz profil autora
PostWysłany: Pon 20:52, 15 Lis 2010
angelika1998
 
Dołączył: 15 Lis 2010
Posty: 1
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/3

Płeć: K





Hej mam króliczka Milusie.
Ostatnio jest bardzo chora, ma ona głowę wykręconą w drugą stronę pan weterynarz powiedział że takie wykręcenia występują nawet do 150 stopni ;(
Bardzo nie chcę żeby zdechła ale jak się ma tak męczyć ..
Jeśli weterynarz powie że nie ma dla niej ratunku uśpić ją ??
Nie chcę jej usypiać ale nie chcę też żeby się męczyła jak myślicie uśpić ją ??
Zobacz profil autora
PostWysłany: Pon 22:24, 15 Lis 2010
tmm03033
Gość
 





http://www.krliki.fora.pl/choroby,5/paraliz-niedowlad-ec,5468.html

To mi wyglada na EC czy kroliczek jest leczony??
PostWysłany: Wto 21:04, 16 Lis 2010
nuna
Gość
 





A w jakim miescie mieszkasz. Nie kazdy weterynarz zna sie na krolikach. Jesli to E.C to da sie wyleczyc, ale musisz trafic na dobrego weterynarza. Nie poddawaj sie, nie rezygnuj za szybko ok. ?
PostWysłany: Śro 14:42, 17 Lis 2010
SremoGirl
 
Dołączył: 10 Sty 2010
Posty: 3626
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 1/3
Skąd: Katowice
Płeć: K





Dokładnie.
Powiedz tylko gdzie mieszkasz, a ktoś ci napisze jaki jest dobry wet w tych okolicach.
I pamiętaj: nie poddawaj się, tylko walcz. Bo walczysz o życie swojego ucholka...
Trzymam kciuki za Milusie.
Zobacz profil autora
Kokcydioza
Forum Króliki domowe i inne zwierzęta Strona Główna -> Choroby
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)  
Strona 1 z 1  

  
  
 Napisz nowy temat  Odpowiedz do tematu  


fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB © 2001-2003 phpBB Group
Theme created by Vjacheslav Trushkin
Regulamin