|
Z mieszankami to jest tak, że z założenia nie jest to pokarm podstawowy dla królika - nadaje się dla gryzonia, natomiast układ pokarmowy zajęczaka mocno się różni od układu pokarmowego gryzonia i nie jest przystosowany do trawienia wysokokalorycznych pokarmów bez szkód dla organizmu. Ponieważ króliki są różne - jak i ludzie - jednym mieszanki szkodzą widocznie, co objawia się częstymi rozwolnieniami, nie wyjadaniem kału nocnego (to jest źródło witamin niezbędnych dla królika), otyłością. Po innych królikach w zasadzie nie widać by cokolwiek złego działo się przy karmieniu mieszanką - jednak, zawsze warto wtedy mieć pod kontrolą weterynaryjną stan wątroby, bo jeśli dieta jest wysokokaloryczna - a to własnie mieszanki stosowane jako pokarm główny - to wątroba mocno na tym cierpi i dochodzi do jej powiększenia, niewydolności i innych zaburzeń, które pozornie na oko są niewidoczne ale z wiekiem dochodzi do zbyt wczesnej degradacji wątroby.
Stanowczo zawsze radzęstopniowe odstawienie mieszanki i zastąpienie jej granulatem w przypadku gdy opiekun opisuje takie problemy:
- rozwolnienia
- biegunki
- pozostawiane cekotrofy (kał witaminowy)
- otyłość (wbrew pozorom - bardzo niebezpieczna dla królika)
Jeśli krolik jest młody - nie ma przeciwwskazań do zmian w diecie - oczywiście zawsze stopniowo - jak dokładnie, opisuję na stronie. Jeśli królik jest seniorem - tu nie zawsze zmiany są wskazane, bo organizm takiego królika jest już tak bardzo "poprzestawiany", że wprowadzanie zmian może zwierzakowi po prostu zaszkodzić i tyle. Przy starszych królikach - jeśli zwierzęta wyraźnie chorują na układ pokarmowy, to wtedy oczywiście pod kontrolą lekarza stosuje się diety i wykluczenia z jadłospisu.
Ogólnie większość młodych opiekunów królików od początku zwierzaki przekarmia, bo ze względów oczywistych nie ma wyczucia ile takie królik powinien dziennie zjeść - a króliki... wiadomo - łakomczuchy pożarłyby kosz łakoci i jeszcze prosiły o więcej ... Do tego każdy dojdzie z czasem obserwując swojego królika, bo nie da się złożyć jednej prawidłowej diety pasującej dla każdego króla, jednak zasady są ściśle określone i stałe w każdym przypadku:
- jak najwięcej siana, musi być zawsze dostępne
- dostępna woda
- granulat niskokaloryczny o jak największej zawartości włókna i jak najmniejszej zawartości tłuszczu - do 6 miesiąca życia podawany w takich ilościach by królik najadał się do syta, potem ograniczany do 2-3 porcji dziennie o objętości takiej, by została zjedzona w przeciągu kilkunastu minut (przykładowo - moje króliki o wadze od 1,30 do 1,80 dostają granulatu 1/2 łyżeczki od herbaty rano i tyle samo wieczorem - u dorosłego krolika granulat traktowany powinien być jak dodatek do diety dziennej)
- wprowadzenie do diety możliwie jak największej ilości zdrowej zieleniny
- podawanie warzyw jako przysmak
... a z uszkiem należy udać się do lekarza bo przez internet nie da się go ani ocenić, ani zbadać a tym bardziej wyleczyć... |
|
|
|